Změněná legislativa by tedy měla zároveň zabezpečit právo homosexuálů na zákonem rozeznaný sňatek a zároveň právo církví chápat svátost manželství tak jako doposud.

Anglikánská církev již však homosexuálům nabídla možnost uzavření manželství v jejích kostelech.

Zatím svatby homosexuálů jen v Ontariu

Ministr spravedlnosti Martin Cauchon uvedl, že záměr má plnou podporu liberálního kabinetu a s největší pravděpodobností jej parlament schválí. "Je to velký den pro Kanaďany. Jsem hrdý, že patřím do této země," prohlásil Couchon.

Návrh zákona by měl být vypracován do několika týdnů. "Nechceme, aby nastalo dlouhé období nejistoty. Chceme zákon připravit tak rychle, jak jen to je možné," řekl Chrétien. Do té doby mohou být páry stejného pohlaví oddány pouze v Ontariu.

Minulý týden výnos soudu provincie Ontario označil zákaz sňatků mezi osobami stejného pohlaví za protiústavní a de facto nařídil federální vládě změnit stávající definici manželství. Ihned po rozhodnutí soudu měl svatbu první homosexuální pár - Michael Leshner a Michael Stark, kteří spolu žijí 22 let. [celá zpráva]

Taktéž soudy v Quebecu a Britské Kolumbii se letos postavily na stranu gayů a lesbiček.

Provincie Alberta se bouří

Kanadská společnost nicméně není v otázce manželství homosexuálů vůbec jednotná. Především konzervativní vláda provincie Alberta se proti záměru oznámeném premiérem Chrétienem prudce ohradila.

Uspěje-li federální vláda, stane se Kanada po Nizozemsku a Belgii třetí zemí na světě, která plně povolí sňatky gayů a lesbiček.