"Je zcela jasné, že KLDR nemůže nikdy přijmout požadavek USA, aby se vzdala zbrojního jaderného programu jako první," citovala oficiální severokorejská agentura KCNA vládní deník Rodong sinmun. Ten Washington obvinil z toho, že chce Pchjongjang přimět se vzdát jaderných zbraní, aby jej mohl pak lehčeji porazit. "Irácká válka dokazuje, že odzbrojování vede k válce," dodal Rodong sinmun.

List zároveň kritizoval snahu USA, aby se KLDR zapojila do mnohostranných rozhovorů o řešení jaderného programu za společné účasti Číny, Japonska a Severní Koreje. Pchjongjang dlouhodobě usiluje pouze o dvoustranný dialog přímo s USA.

Pchjongjang se bojí napadení

KCNA před několika dny tvrdila, že KLDR chce disponovat jadernými zbraněmi, aby mohla zredukovat množství konvenčních vojenských prostředků a investovat lidské a peněžní zdroje do ekonomického rozvoje.

Rodong sinmun v úterý obvinil USA, že plánují mezinárodní blokádu severu Korejského poloostrova jako součást osnování útoku na KLDR. Deník varoval Washington před zaváděním hospodářských sankcí a pohrozil válkou. Spojené státy společně s Japonskem a Jižní Koreou hrozí zrušením další hospodářské pomoci KLDR, pokud ta nezruší jaderný program.

Powell: strach z napadení je falešná výmluva

"Nemůžeme pomáhat Severní Koreji, která se nevzdává cíle disponovat jadernými zbraněmi," zdůraznil americký ministr zahraničí Colin Powell na zasedání ASEAN v kambodžském Phnompenhu. Připomněl tak postoj USA, podle něhož by právě zastavení severokorejského jaderného programu mělo být podmínkou k poskytnutí další hospodářské pomoci tomuto komunistickému státu. Powell řekl, že pro USA teď není naléhavější otázky než severokorejský zbrojní jaderný program.

"Severní Korea se schovává za falešným tvrzením, že Spojené státy jí vyhrožují útokem. Nejenže Severní Koreu neohrožujeme, ale také nedovolíme, aby Pchjongjang ohrožoval nás nebo naše spojence v regionu svými provokacemi," prohlásil Powell. Americké odmítání bilaterálních jednání s KLDR zdůvodnil tím, že není nic, co by Severokorejci mohli Američanům sdělit, aniž by to mohly slyšet i ostatní zainteresované země v oblasti - tedy Japonsko, Jižní Korea a také Čína.

KLDR zkouší, kam až může zajít

Jaderné spory mezi KLDR a USA vznikly loni v říjnu po oznámení amerických činitelů, že Severní Korea připustila, že má tajný jaderný program. To už bylo v rozporu s dohodou z roku 1994, v níž se Severokorejci zavázali, že ukončí jaderný program výměnou za ropu z USA. Washington a jeho spojenci přerušili dodávky paliva Severní Koreji a ta oplátkou vykázala inspektory Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), odstoupila od smlouvy o nešíření jaderných zbraní a v únoru reaktivovala na plný výkon svůj jaderný reaktor v Jongbjonu.

Na summitu KLDR, Číny a USA 24. dubna přiznal vlastnictví jaderných zbraní zástupce Pchjongjangu Li Gun, avšak nikoli veřejným prohlášením, nýbrž jen soukromým sdělením šéfovi americké delegace Jamesi Kellymu: "Máme jaderné zbraně. Nemůžeme je demontovat. Je na vás, zda s nimi uděláme fyzickou demonstraci nebo je postoupíme."