Ještě před třemi lety žily v Beringově moři spojujícím oba státy více než čtyři tisíce medvědů. Moskva a Washington se proto v roce 2000 dohodly, že jejich populace bude patřit k nejpřísněji chráněným druhům v oblasti s tím, že počet zmíněných živočichů by se měl v budoucnosti zvyšovat.

Ruští zbohatlíci se baví

Opak je pravdou. Zatímco v USA je chrání od 60. let přísné zákony, které jsou důsledně dodržovány - v Rusku je situace kritická. Každý rok tu lovci, především z řad novodobých zbohatlíků, nezákonně zabijí 200 až 400 kusů těchto savců. Američtí biologové tvrdí, že bude-li vražedné tempo pokračovat, vymře ojedinělá komunita nejpozději v roce 2020.

Snahy USA zastavit vybíjení naráží na zvyky medvědů, kteří mezi oběma kontinenty neustále cestují; dlouhé stovky kilometrů překonávají na plovoucích ledových krách. Washington přitom nemá v ruském námořním prostoru žádné pravomoci zastavit bavící se boháče.

Odstřel medvěda stojí pár tisíc dolarů

Lovecká anarchie nastala v Rusku počátkem 90. let. V bývalém Sovětském svazu chránily bílé savce přísné zákony, a to už od roku 1956. Tehdy se ročně nezákonně zabilo jen pár kusů, především na maso. Teď je situace opačná - ze zabíjení se stal velmi drahý sport. Podle The New York Times se dají upoutávky na lov najít také na internetu. Jeden kus vyjde "sportovce" na několik tisíc dolarů.