"Je zcela jasné, že lidé v Africe praktikují všechny oblíbené formy vzájemného uspokojení. Právě análním stykem se přitom přenáší nejvíce pohlavních chorob, včetně viru HIV," říká lékař Stuart Brody působící v Institutu medicínské psychologie a neurobiologie v Tübingenu, hlavní autor zmíněné studie. "Spojení nezákonnosti a tabuizování zmíněného tématu přináší smrtící plody. I my jsme ve svých výzkumech na morální překážky v běžném životě naráželi," dodává.

Virus HIV nosí 30 miliónů Afričanů

Brody prováděl dotazování lidí přímo v Africe. Zaměřil se například na děti ulice v Tanzanii. Nemoc je ale problémem celého kontinentu. Například v subsaharské Africe v sobě nosí virus HIV 30 miliónů lidí, 58 procent z nich jsou ženy. Podobně je tomu také na jihu. I vyspělá Jihoafrická republika hlásí desítky miliónů nakažených. V barevné populaci se tento problém přímo dotýká poloviny osob, 90 procent z nich se přitom nakazí během pohlavního styku.

Osvěta na anální sex zapomněla

Autor studie mimo jiné v článku uvádí, že do osvětové kampaně upozorňující na souvislosti vaginálního spojení a HIV byly investovány stovky miliónů dolarů. Všechny výzvy k bezpečnému sexu ale souhrnně opomíjely anální styk - častý jak mezi čtyřprocentní menšinou, tak většinovou populací.