Jde zejména o mimosoudní exekuce, mučení a sexuální zneužívání.

Člen výboru Zumotin Susilo uvedl, že jeho týmu se podařilo rozkrýt incident v Matang Mamplamu, kde bylo zastřeleno sedm civilistů. "Bez dalšího vyšetřování jim (vojáci) řekli, že mohou jít a jednoho po druhém zastřelili." Susilo zejména zdůraznil, že "lidi, kteří nejsou ozbrojeni, nelze tímto způsobem zabíjet."

Vojenští představitelé přitom dříve popírali zprávy médií, že by vojáci vraždili civilisty. Tvrdili, že všichni zabití byli členové separatistického Hnutí za osvobození Acehu (GAM).

Susilo dále upozornil na sexuální zneužívání žen ve vesnici, kam vtrhli muži v uniformách Policejní mobilní brigády, kteří údajně pátrali po členkách ženské části GAM Inong Bale.

Nalezen masový hrob

Již začátkem týdne Komnas HAM nalezl masový hrob v Acehu, v oblasti, kde byly povstalecké pozice velmi silné. Zprávy o masových hrobech se objevovaly již delší dobu, ale nebylo možné je potvrdit, protože vojenští představitelé s odvoláním na stanné právo neumožňovali novinářům přístup do provincie. Týmu M. M. Billaha se však při pátrání podařilo dostat se k informacím přímo od zdrojů, mezi nimiž jsou i členové milicí.

Činnost Komnas HAM je sice placena vládou, jde však o nezávislou organizaci.