"Zaseli jsme semínko, což se na jaře má dělat. A toto semínko bude růst," řekl dnes Valéry Giscard d'Estaing, šéf Konventu, a poděkoval všem přítomným. "Výsledek není perfektní, ale v to ani nebylo možné doufat," dodal.

"V rámci demokracie jsme sváděli boje, ale musíme vědět, kdy bitva skončila. A to je teď," řekl Elmar Brok, šéf zahraničního výboru Evropského parlamentu, a poukázal na to, jak je obtížné dosáhnout shody jen v jednom státě.

Kohout: Konvent dosáhl maxima

Jan Kohout, náměstek českého ministra zahraničí, také výsledky považuje za úspěch "Konvent se jako přípravný orgán pro jednání Evropské rady svého úkolu zhostil výborně a dosáhl maxima, co bylo pod Giscardovým vedením možné. Ten vždy neřídil věci dobře, a pokud jde o instituce, už vůbec ne," řekl dnes novinářům. "Nicméně 90 procent vykonané práce posouvá věci dál," dodal s tím, že text není definitivní a že nesrovnalosti se budou projednávat v Soluni.

Zieleniec: prohlášení devíti je na okraji politiky

Senátor Jozef Zieleniec dnešek označil za historický moment. "Jsem přesvědčen, že Konvent je úspěchem. Každý jsme přijeli s mnohem větším snem o evropské ústavě, ale sny byly odlišné. Přesto jsme však dali dohromady jeden dokument, který představuje smysluplná pravidla pro společný evropský život," řekl Právu.

"Existuje jen skupinka devíti z 210, která podepsala prohlášení distancující se od výsledku. Jde o okraj evropské politiky," dodal s tím, že jedním z devíti byl i místopředseda ODS Jan Zahradil. Ten ve čtvrtek večer, na znamení nesouhlasu s výsledky Konventu, odletěl do Prahy.

O ústavě je ještě třeba diskutovat

Podle Kohouta má devatenáct zemí k návrhu vážné výhrady, a proto je zapotřebí se v Řecku k textu znovu vrátit. "Mezivládní konference je o něčem jiném, tam jednají pouze vlády. Konvent byl širokospektrální," řekl dnes Kohout. "Do Soluně pojedeme s určitými prioritami, které budeme hájit," dodal s tím, že ČR má výhrady k institucionálním změnám.

Praze se hlavně nelíbí vznik úřadu europrezidenta, protože podle Kohouta zvýhodňuje větší země. ČR si chce dále ujasnit systém rotace v předsednictví EU, respektive zda skutečně bude rovnoprávný, a situaci po reformě Evropské komise.

V ČR asi bude další referendum

Po summitu v Soluni začne dlouhý proces ratifikace ústavy v jednotlivých členských státech. Nepředpokládá se, že by skončil dříve než v roce 2006; spíše panuje přesvědčení, že to bude ještě o rok později. Do té doby budou platit pravidla stanovené smlouvou z Nice.

Na otázku Práva, zda i čeští občané mohou počítat s dalším plebiscitem, Kohout odpověděl: "Předpokládám, že referendum asi bude. Politické vědomí spěje k tomu, že by mělo být, ale zatím se domnívám, že není potřeba."