Princ Harry, který je zatím v pořadí na trůn hned za Williamem, ale bude z tohoto místa odsunut, až bude William mít děti, tuto výsadu nemá a naopak se očekává, že bude do roka sloužit buď v Iráku, nebo v Afghánistánu. Oba bratři budou po absolvování Sandhurstu veliteli obrněné průzkumné čety. Budou zařazeni do Královského jízdního pluku, který je nejstarší a jednou z nejslavnějších jednotek britské armády.

I když královská jízda je veřejnosti známa především z ceremoniálních příležitostí, její příslušníci jsou normální bojovou jednotkou a nyní jsou v Afghánistánu. Dva její vojáci tu minulý měsíc padli. Část jednotky by měla být příští léto převelena do irácké Basry. Rozhodování o tom, zda princové pojedou do války, je motivováno z jedné strany jejich statusem, ale z druhé strany také ohledem na vojáky, kterým velí.

"Jeho vysoký profil by mohl ohrozit jeho muže," řekl mluvčí ministerstva obrany s poukazem například na časté únosy lidí v Iráku a přepadání britských vojáků v Afghánistánu. Působení obou mladých mužů v armádě přináší ozbrojeným silám i jisté potíže, protože musejí zajišťovat jejich bezpečnost.

Pokud by princ Harry skutečně jel do války, bude následovat svého strýce Andrewa, který bojoval o Falklandy. Jeho děd, královnin manžel Filip byl za světové války u námořnictva a bojoval v bitvě u Matapanu. Posledním členem královské rodiny, který skutečně vedl vojska do bitvy, byl Jiří II., který v roce 1743 porazil Francouze. Na rozdíl od členů své nejbližší rodiny si Harry armádu vybral jako svou kariéru. William, který má být králem a vrchním velitelem ozbrojených sil, chce nyní působit nějaký čas v armádě, pak přejde k námořnictvu a poté k letectvu. V armádě by měl být asi rok. Bude muset vedle toho začít plnit více povinností odvozených od jeho postavení.