To by ovšem znamenalo, že nynější šéf strany a vicekancléř Herbert Haupt by musel odstoupit ještě do příští soboty. První příležitostí pro oficiální zprávu by mohla být již tato neděle, kdy mají Haider i Haupt vystoupit ve Welsu na velkém shromáždění FPÖ k připravované důchodové reformě. Změnu by měl ohlásit Haupt jako předseda FPÖ.

Hra o čas

Na čtvrteční tiskové konferenci Haider tvrdil, že otázkou není, zda ke změně dojde, ale kdy se uskuteční. Naznačil, že se tak stane nejpozději "do podzimu". "Mnoho času pro informování veřejnosti nebudeme potřebovat," podotkl hejtman. Haiderův příchod do čela FPÖ nepopírají ani kruhy kolem Haupta, jehož mluvčí Gerald Grosz včera poznamenal, že "rozhodnutí bude včas oznámeno".

Vicekancléř však zatím nedal najevo, že je připraven odstoupit také z této vládní funkce. K této možnosti nedávno upozornil, že "v tandemu s Haiderem jsou úspěšní". Souhlasí s tím, že předseda FPÖ by měl být také vicekancléřem, ale Haider pozici vicekancléře nepřikládá zvláštní význam. Prohlásil, že i v případě znovuzvolení do čela strany zůstane hejtmanem.