"Skromně a smutně se Poláci vyjádřili k následování EU. Ani přímluvy papeže Jana Pavla II., nejvýznamnějšího žijícího krajana, je moc neovlivnili... Nic ale nezaručuje, že se stejně kladně zachovají příště, při hlasování o ústavě," tvrdí britský deník Daily Telegraph. Poněkud mírněji se komentoval plebiscit konkurenční list Guardian "Evropská unie, ochotná ambiciózně v příštím roce přijmout osm post komunistických států, podstoupila o víkendu nejtěžší test. Poláci nakonec ale kýžené Ano Unii řekli," píše věcně list.

Na rozpor mezi jasným rozhodnutím k integraci a nezájmem o hlasování upozorňuje i deník Independent. "Souhlas k přičlenění byl jasný. V referendu se ale vše zkombinovalo s apatií a beznadějí vlády obávající se celou dobu nízké účasti," dodává. The Times navíc podotýká, že první kroky Polska v Unii nebudou snadné. "Slabá výkonnost německé ekonomiky, největšího obchodního partnera Varšavy, nedává Polsku příliš nadějí na rychlý ekonomický úspěch po přičlenění k EU," napsal list. Předpokládá dále, že "s Polska jako největší země z přistupující desítky by se mohl stát hlas mluvící v EU za východní státy".

Nízká volební účast zaujala také francouzské deníky Le Figaro a Libération, které si shodně všímají toho, že Polsko je další z kandidátských zemí, v nichž byla účast voličů v plebiscitu velmi nízká. "Ve většině případů to bylo způsobeno tím, že se zdál být výsledek předem daný, a že tudíž není nutné jít k urnám. Nízká účast však polské představitele znepokojovala o to víc, že v Polsku bylo více formací proti vstupu do EU," poznamenává Le Figaro.

Polské deníky mluví o zázraku

"Poláci překročili Rudé moře. Stal se zázrak. Lze si oddechnout úlevou," píší noviny Źycie Warszawy. "Poláci si zvolili Evropu a tím i odmítli nacionalismus a řekli 'ne' populismu. Volba 'ano' je velmi silná a hluboce nás sjednocuje," zdůrazňuje deník. Navzdory nadšení premiéra Leszka Millera volá po demisi jeho kabinetu. "Vláda musí odejít, právě proto, že vstupujeme do Evropy", zdůrazňuje Źycie Warszawy.

"Vcházíme do Unie polsky. Na poslední chvíli, ale zato v jakém stylu!" komentuje plebiscit Gazeta Wyborcza pod titulkem "Zázrak nad Vislou" zvrat u uren z nedělního odpoledne, který rozhodl o kladném výsledku 28 hodin hlasování. Tento výsledek vyžadoval hlasy 15 milionů voličů, tedy téměř tolika, kolik je dohromady obyvatel Slovenska, Slovinska, Estonska, Litvy, Lotyšska, Malty a Kypru.