Jak konstatovala v neděli německá televize n-tv, tržby se v sobotu příliš nezvýšily a prodloužení uvítali především lidé, kteří jsou po celý týden natolik zaměstnáni, že nemají čas na větší nákup. Většina prý ale zůstala k nové možnosti spíše neutrální.

Šéf Svazu obchodu Hermann Franzen pro nedělní Welt am Sonntag řekl, že se nebude zlobit, když se na nový zákon pomalu zapomene. Podle něj 42 procent obchodů chce mít v sobotu možnost delšího prodeje než do 16 hodin jako doposud, ale jen devět procent chce prodávat až do 20. hodiny.

Němci potřebují čas, aby si zvykli

V Severním Porýní-Westfálsku v sobotu stávkovali zaměstnanci obchodů na podporu svého požadavku, aby na dva a půl miliónů prodavačů dostalo za prodloužený prodej odpovídající odměnu. V bavorském Augsburgu měly jen největší obchodní domy v centru otevřeno až do 20. hodiny, jiné prodávaly až do 18., ale většina se uzavřela kolem 16. hodiny.

Podle úřadů bude nějaký čas trvat, než si lidé na prodloužený sobotní prodej zvyknou. Předseda Bavorského svazu obchodu Erich Vorwohlt míní, že v menších a středních obcích se jen výjimečně bude prodávat déle než dosud, protože neočekávají zvýšený obchodní obrat. Celoněmecký průzkum vypovídá, že v centrech měst chce 60 procent obchodů zavírat v sobotu později než dosud, ale nejpozději v 18 hodin.