Podle petrohradského zpravodajského serveru Fontanka.ru šlo o aktivisty organizace Front Aids, která sdružuje anarchisty, ekology a ultralevicové aktivisty a upozorňuje na nebezpečí šíření choroby AIDS hlavně v nejchudších zemích světa. Chtěli údajně znemožnit cestu několika delegací summitu z hotelu Radisson SAS přímo na Něvském prospektu k paláci, kde se konají jednání na nejvyšší úrovni.

Mezi zatčenými i cizinci

Protestující se pokusili přímo na ulici rozvinout plakáty s hesly jako "Vás je osm, nás šest miliard. Rozhodovat budeme my" či "Život je důležitější než patenty". Aktivisté se drželi za ruce, jedna z přítomných hrála na trubku. Demonstrace byla skoro okamžitě přerušena policejními těžkooděnci z jednotek OMON. Podle úřadů bylo zadrženo 22 lidí, samotné sdružení udává 37 zatčených. Mezi nimi jsou podle Echa Moskvy kromě Rusů také občané Polska, Běloruska, Ukrajiny, Bulharska, Německa a Velké Británie. Nyní jsou na policejní stanici v centru města.

Dalších několik protestujících bylo zadrženo už ráno před jedním ze dvou hotelů, v nichž jsou ubytováni akreditovaní novináři.

Protestů je málo, prevence funguje

Už v sobotu pozatýkali policisté a "neznámí muži v civilu" desítky protestujících proti summitu G8 a Ruského sociálního fóra, které se konalo na Kirovově stadionu na jednom z petrohradských ostrovů. Aktivisté nejrůznějších opozičních skupin se pokoušeli vyjádřit svůj nesouhlas se schůzkou prezidentů či šéfů vlád zemí G8, mnoho z nich se podle všeho přes důkladné "síto" ruských bezpečnostních orgánů do Petrohradu vůbec nedostalo.