Nová vláda je téměř identická s tou dřívější, jejíž předseda Kazimierz Marcinkiewicz podal demisi v pondělí. Nový je pouze ministr financí Stanislaw Kluza.

"Stát se premiérem nebylo mým snem. Chtěl jsem se jím stát, ale až za několik let," řekl nový předseda vlády televizi TVN24.

Jaroslaw Kaczyński v sobotu odůvodnil nahrazení Marcinkiewicze tím, že je potřeba, aby PiS v podzimních místních volbách mohla postavit důstojného kandidáta na funkci primátora Varšavy. Tímto kandidátem bude právě Marcinkiewicz. Polští komentátoři však vidí příčiny jeho odstoupení v jeho politické a intelektuální nezávislosti, což údajně vadilo Jaroslawu Kaczyńskému.

O změnu na postu premiéra usiloval i kontroverzní předák koaliční Sebeobrany Andrzej Lepper. Ten se vyjádřil, že v čele vlády má stát šéf strany, která zvítězila ve volbách. Tím myslel Jaroslawa Kaczyńského.

Změny v zahraniční politice

Nový premiér v pondělí ujistil, že bude pokračovat v hospodářské politice svého předchůdce. Snažil se také rychle uklidnit trhy a zajistit stabilitu polské měny. Trhy přijaly změnu polské vlády s klidem. Jaroslaw Kaczyński ale naznačil změny v zahraniční politice, která se podle něj stane "národní" politikou v rámci Evropské unie.

"Nesdílíme v Evropě oblíbený názor, že národní stát je něco špatného. Chceme využít své přítomnosti v Evropě pro posílení národního státu," řekl Kaczyński v rozhovoru pro týdeník Wprost. Dodal, že Polsko například neschválí rozhodnutí, která by byla pro něj nepříznivá. Odmítl ale obavy, že by polská zahraniční politika měla být napříště nacionalistická.