Khalilzad uvedl, že smrt Zarkávího povzbudila "některé vzbouřenecké skupiny, aby zkoušely jednat, protože dříve byly zastrašovány Zarkávím". Jednání však jsou opatrná. "Chceme vědět, kdo jsou tyto skupiny, jaké mají možnosti, které oblasti ovládají, abychom věděli, že jednáme s lidmi, kteří skutečně mohou ovlivnit situaci," uvedl velvyslanec.

Zatím se však situace nemění. "Na úroveň násilí neměla (Zarkávího smrt) žádný vliv. Jak víte, jeho hladina je stále dost vysoká."

V úterý byl například unesen tajemník ministra energetiky i s devatenácti osobními strážci.  Raad Harith cestoval v koloně, když mu nejméně devět aut zahradilo cestu. Únosci v policejních uniformách je donutili, aby nasedli do jejich vozů. Večer byl tajemník propuštěn i se sedmi bodyguardy.

Khalilzad otevřeně připustil, že situace v Iráku nadále zůstává obtížná, ale dodal, že "USA nemají žádnou jinou možnost, než vytrvat". Přesto se podle něj se dá očekávat, že letos dojde ke "signifikantnímu snížení" 120tisícového amerického kontingentu v Iráku, což ale bude záviset na rostoucí schopnosti irácké vlády zajistit bezpečnost vlastními silami.