Francouzský letecký personál se dnes připojil k celonárodní stávce vyhlášené na protest proti připravované důchodové reformě. Lidé sice přišli do zaměstnání, ale nepracují. Předpokládá se, že neodbaveno na letištích zůstane až 80 procent všech linek směřujících z Francie.

Rozsáhlé protesty vyhlásilo 6 největších odborových organizací země a zcela jistě během dne ochromí provoz všech služeb, dopravních prostředků, ale i rozvoz zboží či provoz obchodů. Neučí se ani ve školách, po celý den budou omezené na minimum i telekomunikační služby. Zastavit práci mají i zaměstnanci některých, především státních médií.   

Omezeny i lety do Prahy

Italská protestní akce reaguje na opatření největší letecké společnosti Alitalia, která v minulých dnech ohlásila propouštění posádky letadel, tedy zhruba 200 stewardů, letušek a pilotů. Zhruba čtyřhodinové protestní zastavení všech letů na hlavních letištích v Itálii má společnost před podobným krokem varovat. Alitalia dnes zrušil na 225 linkových letů.

Akce navazuje na včerejší den "nemocnosti" - tj. zaměstnanci si na pondělí nechávali hromadně vypisovat jednodenní pracovní neschopnost. Nebude-li nátlak úspěšný, přijdou na řadu prý stávky celodenní. 

Dnes kvůli stávkám nepoletí polední let z Prahy do Říma a odpolední let z Milána do Prahy. ČTK to sdělila mluvčí České správy letišť Anna Kovaříková s tím, že v úterý ruší některé lety i Air France a ČSA. ČSA zrušily v úterý ranní a polední let do Paříže. Na zbývající dva lety nasadí letouny s vyšší kapacitou, aby mohly přepravit část cestujících ze zrušených letů. Případně aerolinie cestujícím zajistí náhradní spojení, dodal mluvčí ČSA Daniel Plovajko.