Zpravodajské služby USA, Velké Británie a Austrálie se v posledních dnech ocitly pod velkým tlakem, protože ani 11 týdnů po skončení války v Iráku se nepodařilo najít na území Iráku zbraně hromadného ničení. Přitom právě ty byly záminkou pro zahájení útoku. Dokonce i američtí zákonodárci vyjádřili pochybnosti o těchto informacích zpravodajských služeb, které zpochybnily věrohodnost amerického postupu.

Šéf zbrojních inspektorů OSN Hans Blix ve své závěrečné pondělní zprávě pro OSN uvedl, že nejsou žádné důkazy o tom, že by měl Irák zbraně hromadného ničení. Je však možné, že Iráčané měli mobilní laboratoře pro jejich výzkum a současně je možné, že některé z potencionálních nosičů měli větší než povolený dolet. Současně přitom upozornil, že těsně před útokem 19. března Irák poskytl informace o svých bezpilotních letadlech.

Hans Blix svou pozici opustí na konci června, protože Britové a Američané už nemají zájem, aby v Iráku působili zbrojní inspektoři OSN s tím, že sestavili vlastní týmy.

Al-Kájda může použít zbraně hromadného ničení

CIA ve své interní zprávě podle listu Washington Post tvrdí, že teroristická síť al-Kájda může plánovat útok za použití zbraní hromadného ničení. Útok by zřejmě nebyl rozsáhlý a teroristé by využili relativně jednoduchých prostředků a látek, které je možné snadno získat nebo vyrobit. Zpráva uvádí několik smrtících látek, které by al-Kájda mohla použít, včetně nervových plynů, choroboplodných zárodků a nálože rozptylující radioaktivní látky označované jako "špinavá bomba".

Pravděpodobným cílem každého pokusu o útok by bylo vyvolat "paniku a rozvrat". Podle čtyřstránkového dokumentu žádné informace neukazují na to, že by al-Kájda plánovala útok ve Spojených státech, ale "takový útok není přesto možné vyloučit", uvedl deník.