Tuto nejdražší drogu v Evropě ochutnalo již devět miliónů dospělých. Zasaženo jsou zejména Španělsko, Británie a Nizozemsko, kde kokain zkusilo přes čtyři procenta dospělé populace. V Česku se sice v letech 1993 - 2002 ztrojnásobil počet lidí, kteří kokain užili, ale pořád to byla pouze 0,4 procenta populace. Podle odborníků v tom hrají roli ekonomické důvody: kokain je totiž velmi drahý. ČR naopak trápí největší spotřeba marihuany v Evropě, Češi se v Unii rovněž drží na špici i v užívání extáze a halucinogenních hub.

Spotřeba kokainu roste v EU hlavně mezi mládeží. Kokain užívají i vzdělaní a bohatí lidí, kteří popírají, že jsou na droze závislí. Jedním z viníků jsou podle OSN i média, která dělají reklamu hvězdám showbusinessu, závislým na drogách.

OSN v pondělí  zdůraznila, že kontrola obchodu s drogami funguje. Současně ale šéf Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) Antonio Maria Costa upozornil na některá "slabá místa" boje proti drogám. Kromě rostoucí spotřeby kokainu v Evropě je to nárůst poptávky po marihuaně. Dalším z nich je zvýšení produkce opia v Afghánistánu, kde se sice v roce 2005 produkce opia meziročně snížila o 21 procent, pro letošek prý ale hrozí opětovný nárůst produkce.

Důvodem jsou přetrvávající chudoba na tamním venkově, nedostatečná bezpečnost a fakt, že kábulská vláda nemá pod kontrolou celé území státu. Loni Afghánistán vyprodukoval asi 87 % opia na světě (4100 tun). Ve světovém měřítku se produkce opia v roce 2005 snížila o 5 procent.

Nejednotná Evropa

Evropská komise chce snížit počet uživatelů drog v EU. Každý měsíc užije v zemích  Evropské unii marihuanu nebo hašiš asi dvanáct miliónů lidí, půl miliónu pak kokain. V důsledku konzumace drog umře za stejné období osm tisíc lidí přímo, další tisíce nepřímo.

Evropský komisař pro otázky justice Franco Frattini chce tato čísla snížit, i když to je obtížné, protidrogová politika je ale v pravomoci členských států. Místopředseda EK Franco Frattini řekl, že nelze zakázat například Nizozemsku, aby povolovalo prodej měkkých drog, které jsou v Řecku zakázané. Upozornil, že příslušné rozhodnutí EU zakazuje prodej drog, ovšem pouze v případě, že je národní předpisy také nepovolují. Komise proto začne diskusi, zda  by nebylo lepší začít regulovat drogovou legislativu také na evropské úrovni.