Neexistují právní překážky na vydání Koženého do USA, uvedla soudkyně.

Kožený to podle TV Prima považuje za dobrý krok, protože vydání za korupci musí odvolací soud zamítnout.  Z jeho vyjdáření tedy plyne, že se v úterý 27. června jeho právníci odvolají.  

Výsledek procesu bere Kožený "jako výhru". Řekl to bezprostředně po opuštění soudní místnosti. "Co se týče praní peněz, to bylo naprosto nepodložené. A ta další obvinění také, takže je jednoznačné, že vyhraji. Americký zákon je jednoznačně v můj prospěch, (proto)že se na mě nevztahuje. Když budu vydán, tak to vyhraji v Americe," prohlásil při eskortě zpět do soudní cely.

Rozhodnutí o vydání do USA komentoval premiér Paroubek slovy: "Aspoň to pan Kožený nebude politizovat. Je to zklamání pro statisíce DIKů, kteří jím byli oloupeni, ale asi s tím nelze nic dělat."

Soud trval čtyři měsíce

Kožený byl zadržen počátkem října 2005 na Bahamách. [celá zpráva] Ve stejnou dobu byli v USA zadrženi další dva lidé zapletení do případu. USA požádaly Bahamy o vydání finančníka českého původu s irským občanstvím.

Komplikovaný proces trval čtyři měsíce. [celá zpráva] Až během jeho průběhu prokurátor Francis Cumberbatch předložil soudu rozšířený seznam Koženého obvinění vypracovaný americkými úřady a potvrzený bahamským ministrem zahraničí. Soudu předložil materiály poskytnuté Spojenými státy, které podle něho dokazují, že Kožený podplácel ázerbájdžánské představitele také po roce 1998, kdy byla účinnost amerického protikorupčního zákona rozšířena na cizince. [celá zpráva]

Koženému ve Spojených státech mu hrozí trest mnoha desítek let vězení. Do USA však nebude vydán ihned, protože se má právo se odvolat.

O vydání Koženého usiluje také Česká republika, kde je zakladatel a bývalý prezident Harvardských investičních fondů stíhán pro podíl na zpronevěře 13,6 miliardy korun. Česká extradiční žádost dorazila do Nassau bezmála před rokem, tedy dříve než americká, kterou však Bahamy řešily dříve. Protože českou zaregistrovaly jako první, nemohou Koženého vydat do USA, dokud neprojednají českou..