Virus lehce zmutoval u desetiletého chlapce. Začal se poprvé přenášet mezi lidmi. Chlapec nakazil svého otce, uvádí se ve zprávě WHO. V rodině se virem nakazilo minulý měsíc osm jejích členů a sedm z nich zemřelo.

Je to první příklad možného přenosu viru z člověka na člověka, uvedl epidemiolog amerického Střediska pro kontrolu a přenos nemocí Tim Uyeki. Virus podle něj lehce zmutoval, což není důvod k panice, protože tyto viry neustále lehce mutují. Nezmutoval do znepokojující podoby, kdy by hrozila pandemie.

Autoři zprávy upozorňují, že členové rodiny byli dlouhé hodiny v malém prostoru v úzkém kontaktu. Jde podle nich o omezenou, nikoli dlouhodobou nákazu šířící mezi lidmi. 

"Zastavilo se to," ujistil expert. Virus H5N1 se nerozšířil mimo okruh rodiny a spolu s otcem mutace vyhynula.

Mutace byla lehká.  Při analýzách nebyly zjištěny žádné rozdíly mezi viry zjištěnými u postižené rodiny a jinými viry H5N1 objevenými u lidí nebo zvířat. Nadále platí, že většina lidí se nakazí kontaktem s infikovanými zvířaty, dodal.

Zjištění o lehké mutaci viru se objevila ve zprávě, která byla předložena na uzavřené konferenci několika světových expertů na ptačí chřipku v Jakartě.

Podle údajů Světové zdravotnické organizace se od roku 2003 virem ptačí chřipky nakazilo ve světě na 220 lidí, z nichž přes 120 nemoci podlehlo. Většina obětí byla registrována v asijských zemích.