Její odchod z politiky by pravděpodobně poškodil obraz celé vlády, která si zakládá na konzervativních hodnotách. Gilowská byla v zahraničí vnímána jako záruka proevropského a liberálního kurzu kabinetu premiéra Kazimierze Marcinkiewicze.

"Je to hra, která mě má přimět k demisi," odmítá obvinění Gilowská. "Polské hospodářství si vede skvěle. Zahraniční investoři se nemusejí bát přijít do Polska," uklidňovala na tiskové konferenci ministryně. Gilowská prý demisi nepodala.

O údajné spolupráci Gilowské s komunistickou tajnou policií napsal páteční deník Gazeta Wyborcza. Uvedl také, že takzvaný mluvčí veřejného zájmu (obdoba českého ombudsmana) Wlodzimierz Olszewski podal lustračnímu soudu návrh na zahájení procesu. Podle deníku již premiér Marcinkiewicz jednal se svým poradcem Pawlem Wojciechowským, který by mohl Gilowskou nahradit v čele ministerstva financí.

Polský lustrační zákon ukládá poslancům, senátorům, členům vlády, soudcům a dalším veřejným činitelům povinnost uvést, zda v minulosti spolupracovali s komunistickou tajnou policií. Přiznání tohoto faktu neznamená automaticky sankce, trestáno je však lživé prohlášení. Takzvaný lustrační lhář nesmí deset let působit v politice.