Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu řekl, že Moskva dostává z Iráku o zaměstnancích velvyslanectví informace, ale že je nezveřejňuje, aby rukojmím, o jejichž propuštění se vyjednává, neuškodila. 

Zaměstnanci ruského velvyslanectví byli uneseni 3. června. Při akci byl jeden strážce ambasády zabit. K únosu čtyř pracovníků ruské ambasády v Bagdádu se v pondělí na internetu přihlásilo Shromáždění mudžáhidů navázané na al-Kajdá. Extremisté v textu uvedli, že Rusy zabijí, pokud Moskva do 48 hodin nestáhne armádu z Čečenska a nepropustí všechny vězněné Čečence.

Ruské ministerstvo zahraničí v úterý únosce upozornilo, že Rusko kritizovalo mezinárodní invazi do Iráku, proti níž rebelové nejčastěji vystupují. "Rusko se snažilo ze všech sil zabránit situaci, která dnes v Iráku panuje," řekl šéf diplomacie Sergej Lavrov, podle nějž jde únos proti zájmům Iráčanů.

Předseda horní komory ruského parlamentu Sergej Mironov řekl, že v souladu s dlouhodobou politikou Moskvy "vyjednávání s teroristy nepřipadá v úvahu". Dodal, že Rusko učiní pro záchranu unesených maximum."My své lidi nikdy neopouštíme," tvrdil Mironov.

Zahraniční emisar čečenských separatistů Achmed Zakajev ale včera vyzval irácké vzbouřence, aby čtveřici Rusů propustili, a popíral, že by Čečenci měli s al-Kajdá jakékoliv kontakty. Na serveru čečenských povstalců chechenpress. info pak naznačil, že spojení osudu rukojmích s Čečenskem může být "provokace ruských speciálních sil".