Deklaraci předložili ostrovy St Kitts a Nevis, kde se zasedání koná. Uvádí se v ní: "Moratorium, které bylo jasně míněno jako dočasné, už není dál nutné." Japonsko a další země prosazující komerční lov velryb chtějí, aby bylo moratorium nahrazeno kvótami kytovců, které je možné ulovit. Země, jež chtějí obnovit komerční lov velryb, při prosazení deklarace úzce spolupracovaly.

Ochránci velryb jsou zděšeni a říkají, že národy bojující za ochranu velryb by měly lépe spolupracovat. "Je to budíček pro země, které tvrdí, že se starají o velryby a chtějí je chránit, aby začaly jednat," uvedl mluvčí ochranářské společnosti International Fund for Animal Welfare Joht Singh.

Brazílie a Nový Zéland už oznámily, že míní deklaraci napadnout. "Je to největší porážka ochránců, kterou utrpěli na IWC, a jde o zřetelné diplomatické vítězství Japonska," uvedl novozélandský ministr životního prostředí Chris Carter.

Japonsko se snaží spolu s Norskem a Islandem lov velryb prosadit dlouhodobě. Aby zvrátilo rozhodnutí IWC, které vstoupilo v platnost v roce 1986, přesvědčuje ke vstupu malé ostrovní státy, jimž výměnou za podporu v IWC poskytuje hospodářskou pomoc.

Japonsko už nyní velryby loví, tvrdí však, že jen pro vědecké účely. [celá zpráva] Počty ulovených kusů tomu nenapovídají stejně jako informace, že velrybí maso má být nabízeno ve školních jídelnách. [celá zpráva]

Zrušení moratoria však podle Japonska nemá vést k masovému vybíjení kytovců. "Není to návrat ke komerčnímu lovu, měl by to být počátek udržitelného velrybářství spojeného s ochranou ohrožených druhů," uvedl zástupce japonské velrybářské komise Džódži Morišita ve snaze umlčet ochránce.