Na druhém místě skončila podle pátečního předvolebního odhadu Dzurindova Slovenská demokratická a křesťanská unie (13,6 procenta).

Politický comeback zaznamenali ve volbách nacionalisté žilinského primátora Jána Sloty, kteří se po čtyřech letech dostali zpět do parlamentních lavic. Slovenská národní strana by podle prvních odhadů dokonce se ziskem 11,8 procenta porazila Mečiarův subjekt Lidová strana - HZDS.

Mečiar je jedním z poražených

Poprvé od založení samostatného Slovenska v roce 1993 tak ve volbách nezvítězilo HZDS Vladimíra Mečiara. Přesto by mu odhadovaný zisk 10,3 procenta postačil k proniknutí do slovenského parlamentu. Nyní je možné, že se Smer - sociální demokracie bude ucházet o vytvoření koalice s Mečiarovou stranou.

Do slovenského jednokomorového parlamentu, který má 150 křesel, by se také vešla Strana maďarské koalice (10 procent), jež reprezentuje zájmy maďarské menšiny na Slovensku. Do parlamentu se s přehledem dostanou i křesťanští demokraté KDH s odhadovanými 9,6 procenta. Podle prvního odhadu by těsně pronikli do parlamentu i slovenští komunisté (5,9 procenta).

Volby byly na Slovensku na rozdíl od ČR jednodenní, zúčastnil se jich mj. i muž s legendárním jménem Juraj Jánošík. V Banské Bystrici se volební místnosti dokonce střílelo. [celá zpráva]

První volební odhady slovenských voleb na STV ve 22.00
1. Smer - sociální demokracie 26,7 % 
2. Slovenská demokratická a křesťanská unie 13,6%
3. Slovenská národní strana 11,8%
4. Lidová strana HZDS 10,3%
5. Strana maďarské koalice 10,0%
6. Křesťanskodemokratické hnutí 9,6%
7. Komunistická strana Slovenska 5,9%

Další volební odhady jsou příznivější pro Dzurindu

Společnost MVK provedla pro televizi Markíza povolební odhad, jenž přiřknul Smeru 27,2 procenta hlasů. Druhá SDKU premiéra Dzurindy by ale stáhla náskok, když by dostala 19 procent hlasů. Smer by tak obsadil 45 poslaneckých křesel, SDKU by získala 32 mandátů.

Na třetím místě by podle MVK skončila Strana maďarské koalice s 11,8 procenty hlasů, což by znamenalo 21 mandátů 

Do parlamentu by se ještě dostali národovci (9,6 procenta a 18 mandátů) před HZDS a KDH (shodně 8,6 procenta a 17 křesel). Komunisté by podle odhadů televize Markíza nepřekročili pětiprocentní hranici, kterou potřebují k obsazení parlamentních křesel.

První poviolební odhady společnosti MVK pro TV Markíza
1. Smer - sociální demokracie 27,2 %
2. Slovenská demokratická a křesťanská unie 19,0%
3. Strana maďarské koalice 11,8%
4. Slovenská národní strana 9,6%
5.-6. Lidová strana HZDS 8,6%
5.-6. Křesťanskodemokratické hnutí 8,6%
7. Komunistická strana Slovenska 4,7%