Svoboda zdůraznil, že summit 21. června ve Vídni by měl přijmout deklaraci, která by se měla zmiňovat i o otázce víz pro nové členské státy. Ministr řekl, že navrhl, aby Unie zařadila problematiku víz na pořad jednání s USA.

Americký Senát před třemi týdny schválil návrh, aby do bezvízového programu byly dočasně na dva roky zapojeny země Evropské unie, které vojensky pomáhají USA v Iráku či v Afghánistánu jednotkou nejméně o 300 vojácích a nepředstavují pro USA bezpečnostní riziko. Ačkoli žádná země není v textu výslovně uvedena, tyto podmínky splňuje z nových členských zemí EU pouze Polsko.

Tento dodatek nemá podporu vlády USA, řekl v pondělí Svoboda s odvoláním na své nedělní setkání v Praze s náměstkyní americké ministryně zahraničí Karen Hughesovou. [celá zpráva] Podle ní by takové změny neměly být šity na míru jedné zemi, ale měly by vycházet ze stávajícího imigračního zákona.

O senátním dodatku bude muset ještě jednat Sněmovna reprezentantů, která svoji mnohem přísnější verzi imigračního zákona schválila loni koncem roku. V Kongresu se proto čeká ostré dohodovací řízení.

Občané nových zemí EU s výjimkou Slovinska potřebují k cestám do USA víza, zatímco Američanům stačí k cestám do nich pas.