Americký právník Denbeaux sdělil: "Právě jsme zjistili, že jeden ze tří lidí, kteří se zabili, byl jednou ze 141 osob, které jsme my (USA) plánovali propustit." Připustil, že Habardí o tom nevěděl: "Naší politikou bylo, že jsme lidem odmítali říkat o propuštění, dokud jsme neznali místo (kam je pošleme). Rozhodli jsme se, že je to bezpečná osoba, která může být propuštěna, ale potřebovali jsme najít zemi, kam bychom ho poslali. Jeho zoufalství bylo tak velké, že se ve své nevědomosti rozhodl zabít."

Denbeaux také vylíčil děsivou situaci zadržovaných na Guantánamu: "Těmto lidem bylo odmítnuto i slyšení a nemají šanci, že budou propuštěni. Nemají naději, že se dostanou ven."

Podle USA byla sebevražda válečným aktem

Tři těla sebevrahů našli strážci na americké základně Guantánamo v sobotu. Všichni se oběsili. [celá zpráva]

"Jsou chytří a vynalézaví. Nemají žádnou úctu k životu, ani svému, ani k cizímu," komentoval jejich čin důstojník Harry Harris s tím, že sebevraždy nebyly projevem zoufalství, ale součástí válečného aktu proti USA. Sebevrazi se účastnili i protestní hladovky.

Sebevražda na Guantánamu vyvolala po celém světě prudké reakce obhájců lidských práv. Manfred Nowak, který se v OSN věnuje tématu mučení, uvedl, že evropští představitelé by měli příští týden při Bushově návštěvě tlačit, aby Guantánamo zavřel.

Obhájcům lidských práv vadilo už to, že hladovkáři byli násilím vyživováni stejně jako odmítání soudního procesu a kontaktu s příbuznými. [celá zpráva]