"Chtějí legalizovat úchylku. Smrt pedofilům," ozývalo se ze shluku mladých nacionalistů. Pravicoví radikálové přišli proti průvodu gayů protestovat i přesto, že zástupci ultrakatolického, nacionalistického sdružení Polská mládež svou demonstraci odvolali. "Politici udělali velkou chybu, když průvod homosexuálů povolili. Doufám, že bude posledním, který se v Polsku koná," uvedla Anna Jablońská ze sdružení Polská mládež.

Loni varšavský primátor a současný prezident Lech Kaczyński průvod gayů městem zakázal. Pochod několika tisíc lidí se navzdory tomu konal. Letos radnice s průvodem souhlasila, povolila ale také jiný pochod, který má podle jeho organizátorů poukázat na rizika spojená s homosexualitou. Ten vyrazil už dopoledne a zúčastnilo se ho asi 100 lidí.

Pochody homosexuálů v silně katolickém Polsku již tradičně vyvolávají řadu kontroverzí. Naposledy příznivci sdružení Polská mládež na průvod zaútočili koncem dubna v Krakově. Vzduchem létaly kameny a vajíčka, zasahovat musela i policie.

Nesnášenlivost vůči homosexuálům v Polsku před časem vzbudila kritiku také například v Evropském parlamentu. "Unie by měla Varšavě připomenout závazky členské země respektovat lidská práva, včetně práv homosexuální menšiny," vyzývali europoslanci. Do Varšavy na sobotní pochod přijeli rovněž aktivisté ze zahraničí.