"Film se nebude promítat, protože si to nepřálo vedení města," uvedl Darek Rudol, který pracuje v místním kině. Malá kina jsou totiž závislá na podpoře města, a tak nařízení představitelů samosprávy musejí vyhovět.

"Je to cenzura. Radnice nemohou jen tak zakázat promítání snímku, který se jejím představitelům nelíbí. Snímek nenabádá k nenávisti ani k násilí, a proto neporušuje zákony," namítá odbornice na ústavní právo z Lodžské univerzity Anna Sobaczewská.

Tlak na zakázání snímku je však v katolickém Polsku značný. "Nechceme, aby se film v polských kinech objevil," říká Janina Skalská z křesťanského sdružení Obrození, která otevřeně přiznala, že film neviděla. Názor si však utvořila i bez toho: "Četla jsem o něm a slyšela. Uráží náboženská cítění, zkresluje historii a víru," podotkla.

Distributor filmu ovšem dokázal snahám o zákaz vzdorovat. Dokonce ani před návštěvou papeže nestrhl plakáty propagující kontroverzní snímek. [celá zpráva]

Církev je filmem stejně jako už předtím stejnojmennou knihou Dana Browna pobouřena. Vychází totiž z nápadu, že Ježíš měl dítě s Máří Magdalenou a jejich potomci žijí dodnes, což se církev snaží za cenu zločinů zatajit.

Snímek byl už stažen například z běloruských kin a jeho promítání zakázali také radní filipínské metropoli Manile. V Itálii knihu spálili. [celá zpráva] V ČR film odmítlo promítat kino v Jirkově. [celá zpráva]