Američtí vojáci se podle armádní zprávy ve městě Išakí vzdáleném asi 100 kilometrů severně od Bagdádu střetli 15. března se vzbouřenci poté, co dostali tip, že v jednom domě se ve městě skrývá člověk podporující al-Kajdá.

V boji podle amerických zdrojů zahynuli čtyři lidé - kromě podezřelého ještě dvě ženy a dítě. Irácká policie však uvádí, že obětí bylo jedenáct. Američané podle ní vtrhli do domu a zabili tam mimo jiné pět dětí a čtyři ženy, než budovu vyhodili do vzduchu. Armáda proto i tento incident prošetřuje.

Britská BBC získala od sunnitských rebelů video, kde jsou záběry mrtvých dospělých i dětí, na jejichž tělech jsou patrné rány způsobené kulkami.

Další případy amerického násilí

Vojenští žalobci podle agentury AP také plánují, že obviní osm vojáků za dubnový incident u Bagdádu. Západně od metropole byl údajně 26. dubna zabit za nejasných okolností irácký civilista. Armáda odmítla případ jakkoli komentovat. Nejmenovaný zdroj z Pentagonu prý však uvedl, že "velmi brzy" je možné čekat obvinění vojáků v souvislosti s tímto úmrtím.

Nejznámější je případ z Hadíty, kde příslušníci americké námořní pěchoty údajně zabili 24 neozbrojené civilisty poté, co se jeden jejich spolubojovník stal obětí pumového atentátu. Vojáci vnikli i do dvou domů a postříleli lidi uvnitř. Dosavadní poznatky vyšetřovatelů, jejichž práce se chýlí ke konci, ukazují, že vojáci zabíjeli, aniž by byli v nebezpečí života.  [celá zpráva

Podle pátečního vydání amerického listu Washington Post vyšetřovatelé doufají, že budou moci exhumovat těla obětí. Chtějí zjistil, z jaké vzdálenosti byli Iráčané zastřeleni i určit úhly střelby a ráže zbraní. Vyšetřování podle Národní zpravodajské služby pro odhalování trestných činů komplikuje, že o případu byla informována až 12. března. Důkazy mohly být zničeny a hrozí, že se svědci mohli dohodnout na výpovědích.

Irák zahajuje vlastní vyšetřování

Irácký premiér Núrí Maliki řekl, že jeho vláda požádá USA o vyšetřovací spisy týkající se Hadíty. Irák zahajuje vlastní vyšetřování incidentu. Na dotaz, jestli čeká, že americké vyšetřování bude spravedlivé, uvedl: "Kvůli všem těm obětem doufám, že bude férové."

Americká armáda v souvislosti s incidentem v Hadítě uvedla, že její vojáci podstoupí etický výcvik, aby se naučili zvládat vypjaté situace a nemstili se. Řada Iráčanů se na takové snahy dívá s despektem, neboť Američané jsou z vědomých útoků na civilisty obviňování dlouhodobě.