Návštěva Osvětimi byla do papežova programu zařazena na jeho výslovné přání. "Přišel jsem sem, protože jsem to chtěl. Jestliže sem přišel Jan Pavel II. jako syn polského národa, já jsem tady jako syn německého národa," řekl papež, Němec Josef Ratzinger.  "Na místě, jako je toto, chybějí slova a v zarážejícím tichu srdce volá k Bohu: 'Pane, proč jsi mlčel? Proč jsi to dopustil?'," pronesl v modlitbě u památníku obětí.

Předtím prošel sám branou do tábora s nápisem Arbeit macht frei (Práce osvobozuje). Navštívil rovněž Blok smrti a celu polského kněze Maximiliana Kolbeho, který tu spáchal v roce 1941 sebevraždu, aby zachránil život jinému vězni.

Podle českého kardinála Vlka byla návštěva hlavy katolické církve v Osvětimi symbolickou tečkou: "Papež Němec jde do Osvětimi, kde právě jeho předkové, Němci, způsobili mnoho bolesti a utrpení. Papež jde, aby se modlil za odpuštění, a smíření a aby tak i polskému národu dal určitý signál." Papež byl v dětství dítě členem nacistické mládežnické organizace Hitlerjugend.

Papežova čtyřdenní návštěva poutala velký zájem věřících, nejvíce se -  900 tisíc - se jich sešlo v neděli dopoledne na krakovských pláních Blonie na mši , které se účastnilo na 1600 duchovních. [celá zpráva]  Páteční varšavské se účastnilo 300 000 lidí.  [celá zpráva