"Přes všechny neúspěchy a omyly jsem pevně přesvědčen, že jsme dělali a děláme správnou věc," prohlásil Bush. "Stále si myslím, že výzva je ohromná, ale stále víc než kdy jindy si také myslím, že bychom se s ní měli vyrovnat," uvedl Blair, který včera přednesl projev na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu.

Za největší chybu Bush označil týrání Iráčanů ve věznici Abú Ghrajb. "Platíme za to už dlouho," prohlásil. "Mohli jsme provést očistu od Saddámovy strany Baas diferencovaněji," usoudil premiér s narážkou na nepromyšlené rozpuštění irácké policie a armády a nedostatek odborného personálu i ve státní správě.

Za hlavní příčinu problémů však Blair označil podcenění povstalců a teroristů. "Obávám se, že jsme měli být vždy připraveni na to, že Saddámův pád nebude znamenat nástup demokracie, že to bude složitější proces," uvedl.

Země si teď musí vybrat

K chystané nabídce velmocí Íránu Bush řekl: "Teď je na nich, aby si vybrali - to oni odešli od stolu. Měli bychom pracovat na způsobech, jimiž jim dáme najevo, že budou izolováni," uvedl a varoval, že "Írán, vyzbrojený jaderným arzenálem, by byl velmi nebezpečný".

"Strávili jsme hodně času tím, jak přesvědčit Íránce, že koalice, kterou dáváme dohromady, to myslí velmi vážně," upozornil. Příští čtvrtek mají konečnou podobu nabídek sjednat ministři zahraničí pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německa.

Summit Bushe s Blairem vnímají média jako jeden z jejich posledních. Pod vlivem spekulací o premiérově odchodu z funkce příští léto se britští reportéři zeptali Bushe, co mu na něm bude chybět. "Budou mi chybět ty červené kravaty," zažertoval, ale dodal: "Neodepisujte ho... Chci, aby zůstal, dokud budu prezidentem".

Blair, jenž oficiálně svůj záměr neoznámil, narážky na svůj odchod nevyvracel: "Co k tomu říci víc? Možná bude rozumné neříci vůbec nic," řekl a za všeobecného smíchu vyzval britské novináře, aby položili několik "vážných otázek".