Tisk dnes informoval o posledním telefonátu jednoho španělského důstojníka se svou rodinou. Těsně před odletem prý své rodině naznačil špatný stav letadla. "Modlete se za mě, protože tohle letadlo je katastrofa," řekl prý nejmenovaný major po telefonu své ženě.

Španělští vojáci se vraceli z mise v Afghánistánu [celá zpráva]. Loni na podzim se ukrajinským letadlem stejného typu vraceli i norští vojáci a již i oni tehdy upozorňovali na špatný technický stav pronajatých ukrajinských letadel.

Trizny za zemřelé se zúčastní i král

Jiní španělští vojáci, kteří byli nasazeni v mezinárodní mírové misi, si již před několika týdny stěžovali na špatný stav pronajatých dopravních letadel a obrátili se s žádostí o pomoc na jednu poslankyni. Ta tehdy interpelovala španělského ministra obrany Federika Trilla, ale nedostalo se jí zatím odpovědi. Španělská Spojená levice (IU) nyní požaduje, aby ministr poskytl kompletní informace o okolnostech katastrofy letadla zříceného nad Tureckem.

Španělská vláda mezitím vyhlásila v zemi dvoudenní smutek za oběti letecké katastrofy. Rakve s ostatky 62 vojáků by měly dnes večer dorazit do Španělska a potom by se měla na letecké základně Torreion de Ardoz u Madridu konat smuteční tryzna za zemřelé. Měl by sejí zúčastnit i královský pár - král Juan Carlos s královnou Sofií.