"Za cenu, kterou jsme zaplatili, by levice dosáhla míru už dávno," prohlásil poslanec za Likud David Levy. "Tohle není kompromis, protože jsme se vzdali úplně všeho." Další poslanec za Likud a zároveň ministr zahraničí Uzi Landau se domnívá, že cestovní mapa je horší než prozatímní dohody z Osla, které otevřely cestu ke vzniku palestinské samosprávy.

V ultrapravicové Národní jednotě v reakci na přijetí dokumentu vznikla iniciativa za odchod z vlády. Oba ministři Národní jednoty Benny Elon a Avigdor Lieberman to však odmítli s tvrzením, že by se tak otevřela příležitost k začlenění levicové Strany práce do kabinetu.

Mofaz: Náš souhlas není závazný

Izraelský tisk upozorňuje na formulaci vládního prohlášení, podle nějž kabinet přijal "kroky obsažené v cestovní mapě" a nikoli plán jako takový. Ministr obrany Šaul Mofaz sice pro dokument rovněž hlasoval, dnes ale tvrdil, že nejde o závazný krok. "Neodhlasovali jsme mezinárodní dohodu," řekl v armádním rozhlase. "Ve skutečnosti to není právní dokument, ale spíš vyjádření diplomatických úmyslů."

Izrael k plánu přistoupil po týdnech odkladů a jak vyzdvihl list Haarec jde o souhlas podmínečný. Židovský stát totiž sestavil i seznam 14 základních výhrad a podmínek, bez jejichž plnění palestinskou stranou sám podle cestovní mapy nehodlá postupovat. Ve veřejnosti panují nad nejnovějším vývojem smíšené pocity. Podle průzkumu provedeného listem Jediot Achronot nevěří 51 procent Izraelců, že cestovní mapa vyústí v dohodu, 56 ze sta respondentů ale míní, že Izrael má na iniciativu přesto přistoupit.

"Okupace je pro Izrael to nejhorší"

Sám Šaron v neděli uvedl, že přijetí plánu "není šťastným rozhodnutím", neboť bude vyžadovat řadu "bolestivých ústupků". "Vím, že panují pochybnosti, i já je mám," dodal dnes. "Vím ale jedno - že to musíme zkusit," uvedl premiér. "Není tu nikdo, pro koho znamená vlast více než pro mne," řekl kritikům z vlastních řad. "Možná se vám to slovo nelíbí, ale udržovat pod okupací 3,5 milionu Palestinců je pro Izrael tím nejhorším."

Palestinský vůdce Jásir Arafat i Šaronův úřad dnes avizovali, že se možná už v nejbližších hodinách měli setkat izraelský premiér se svým palestinským protějškem abú Mázinem. Navíc se očekává, že příští týden proběhne v jordánské Akabě třístranný summit obou zmíněných politiků a amerického prezidenta George W. Bushe.