Hamásu se údajně podařilo v arabském světě získat 70 miliónů dolarů jako mimořádnou finanční pomoc, má ale potíže s převedením peněz na palestinská území. Zahraniční bankéři se prý bojí amerických sankcí.

Rázik je první z ministrů Hamásu, který finanční potíže tohoto druhu přiznal. Většina zahraničních dárců pozastavila finanční pomoc palestinským úřadům, protože nechtějí, aby o penězích rozhodoval Hamás.

Tato strana zvítězila v lednových parlamentních volbách, ale je zároveň na americkém a evropském seznamu teroristických skupin, což vylučuje finanční pomoc.

Penězovod zastavil i Izrael

Hamás se snažil získat náhradu chybějících peněz u arabských vlád, ale dosud naplno nepřiznal potíže s konty. Pouze bývalá vládní strana Fatah sdělila, že tlak USA na bankovní systém odřízl po nástupu Hamásu k moci palestinskou samosprávu od peněz ze zahraničí.

Palestinci přišli také o pravidelný přísun peněz z Izraele, který samosprávě vyplácel vybrané daně a cla. Izrael platby pozastavil, protože nechce financovat organizaci, jejímž programem je boj proti židovskému státu. Hodlá z části těchto peněz uhradit dluhy, které mají palestinské úřady u izraelských dodavatelů energií a vody.