Bratislavští zdravotníci zahájili před týdnem stávku za zvýšení mezd a celkové zlepšení situace ve slovenském zdravotnictví. Postupně se k nim přidali lékaři a zdravotníci v jiných částech Slovenska. [celá zpráva] Lékaři požadují zvýšení platů o čtvrtinu.

V nemocnici ve slovenském Martině ve čtvrtek zdravotníci dvoudenní stávku dočasně ukončili. Případné obnovení stávky bude záviset na výsledcích jednání s vedením nemocnice, které se má uskutečnit v úterý a na němž se má hovořit o platech zdravotníků.

Do stávky se zapojilo 6 tisíc lidí

V Prešově se ve čtvrtek mezi zdravotníky a vedením nemocnice jednalo. Ředitel tamní kliniky zareagoval na jejich ultimátum a souhlasil se setkáním, na němž se obě strany dohodly na dalším průběhu stávky a zajištění zdravotní péče.

Vláda se stávkujícími jednat nehodlá. Ministr zdravotnictví Rudolf Zajac jim vzkázal, aby se se svými požadavky obraceli na ředitele nemocnic a premiér Mikuláš Dzurinda tvrdí, že jde o pracovněprávní spor, do něhož vláda zasahovat nemůže.

V současnosti stávkuje už přes 6 tisíc zaměstnanců asi dvaceti nemocnic. Po dobu stávky poskytují nemocnice pouze naléhavou zdravotní péči. Zdravotníci chodí řádně do práce bez nároku na mzdu.