"Byla by to pro nás ohromná čest i výzva. Touhu stát se hostiteli takto významné události sdílí spolu s námi celá zem," říká o podání kandidatury pařížský starosta Bertrand Delanoe.

Francouzi prý mají již předem vše promyšlené a slibují, že sportovní klání bude probíhat v jedinečné atmosféře. Například beach volleybalisté by o medaile usilovali na dočasných písečných hřištích přímo pod legendární Eiffelovou věží.

Paříž sází na profesionalitu a jedmoduchost

Paříž se chlubí, že by mohla ostatní kandidáty předčit v "profesionalitě, zájmu diváků a jednoduchosti v pořádání akce". Hlavní francouzské město přitom bylo poraženo už v soutěži o olympiádu v roce 2008, kdy jej předčil čínský Peking.

O přidělení her musejí všichni zájemci zažádat do 15. července letošního roku. Olympijský výbor pak má na posouzení kvality jejich projektů 2 roky. Konečné rozhodnutí, kde proběhne olympiáda v roce 2012, tak padne v červenci 2005. Přihlášky mohou být zasílány ještě zhruba 2 měsíce.

V minulosti o pořadatelství největšího sportovního svátku projevily zájem rovněž německé Lipsko, ruská Moskva a brazilské metropole Rio de Janeiro a Sao Paulo. Mohlo by se k nim přidat i kanadské Toronto a to v případě, když nebudou zimní olympijské hry v roce 2010 přiděleny Vancouveru.