"Dohodli jsme se na velké části textu, protože určité ústupky udělaly všechny strany. Teď potřebujeme ověřit, zda můžeme překročit poslední překážku. Jsme tomu velmi blízko," řekl americký velvyslanec při OSN John Bolton. Dodal, že Spojené státy byly "neuvěřitelně pružné", aby se podařilo dokument sestavit. Stálými členy Rady bezpečnosti jsou Spojené státy, Rusko, Čína, Francie a Velká Británie.

RB OSN se sejde k jednání ve středu odpoledne po předchozí schůzce diplomatů pěti stálých členů RB OSN, kteří mají právo veta. Diplomaté vyjádřili naději, že dokument bude schválen ještě ve středu nebo nejpozději ve čtvrtek, kdy se se sejdou v Berlíně ministři zahraničí pěti stálých členů RB a Německa k jednání o dalším postupu proti Íránu.

Írán ustoupit nehodlá

Teherán oznámil, že bude v obohacování uranu pokračovat, protože na to má podle mezinárodních dohod právo. Odmítl mezinárodní kontroly jaderných zařízení, a proto Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) předala jeho záležitost Radě bezpečnosti OSN. [celá zpráva]

Spojené státy požadují zavedení sankcí a nevylučují ani vojenský úder, zatímco Rusko a Čína jsou pro diplomatické řešení bez uvalení sankcí.

O dokumentu v RB OSN se jedná již třetí týden. Výsledný dokument bude právně nezávazné prohlášení, které Teheránu nehrozí žádnými trestními opatřeními. Rusko podporované Čínou se ale obávají, že zapojení RB OSN položí základ k pozdějšímu tvrdšímu postupu, včetně sankcí.