AI zveřejnila tuto zprávu před summitem průmyslových zemí G8, chystaným na příští měsíc do francouzského Evianu. Organizace v této souvislosti apelovala na výše uvedenou pětici a na Čínu, aby zveřejnily jména firem, které dodávaly chemické, biologické a jiné zbrojní technologie do Iráku.

"Pokud se má G8 nějakým způsobem poučit z iráckého konfliktu, musí si uvědomit, že nelze tolerovat dodávky zbraní těm, kteří vážně porušují lidská práva, povzbuzovat je a odměňovat tak, že tyto státy pak jednají beztrestně," prohlásil představitel AI Brian Wood.

Podle zprávy AI byly největším vývozcem zbraní v letech 1997 až 2000 USA, které se podílely na světových obchodech 28 procenty. Druhé bylo Rusko se 17 procenty, dále Francie s deseti procenty, Británie se sedmi a Německo s pěti procenty. AI s poukazem na tyto údaje vyzvala k uzavření mezinárodní dohody o obchodování se zbraněmi, která by posílila národní kontrolu zbrojního vývozu do zemí, jež porušují lidská práva, jako je Izrael, Kolumbie, Afghánistán či Senegal.