Strategickým cílem politiky ruského prezidenta Vladimíra Putina je, aby Rusko zaujalo rovnoprávné místo mezi ekonomicky silnými a vlivnými zeměmi. Za prioritní cíle v zahraniční politice označil pokračování rozvoje vztahů s postsovětskými republikami. Rusko však musí aktivizovat také svou integraci do evropských institucí. "Pro ochranu národních zájmů Rusko potřebuje efektivní diplomacii a spolehlivý obranný potenciál," uvedl Putin.

Terorismus je hrozbou celému světu

Za globální hrozby označil mezinárodní terorismus, šíření zbraní hromadného ničení, regionální konflikty a nebezpečí drog. Řekl, že pro řešení těchto problémů musí působit průhledný mechanismus, kterým je OSN. "Její rozhodnutí se ne vždy a ne všem líbí, ale jiný takový univerzální mechanismus neexistuje," uvedl prezident. Dodal, že Rusko si cení protiteroristického společenství, ale je otevřeno jednání o reformě OSN.

Za hlavní vnitropolitické úkoly pro příštích deset let prezident označil dvojnásobné zvýšení hrubého domácího produktu, vypořádání se s chudobou a modernizaci armády. Rusko podle jeho slov podstatně zvýší vybavování ozbrojených sil moderními zbraněmi. "Nyní probíhají konstrukční práce na ruských zbraní nové generace, které odborníci řadí ke strategickým. Tyto zbraně v dlouhodobé perspektivě umožní zajistit obranyschopnost země a jejích spojenců," konstatoval Putin.

Prezident zároveň potvrdil plány přechodu ruské armády na profesionální základ. Do roku 2007 by mělo skončit formování profesionálních jednotek pozemních, výsadkářských i námořních vojsk. Od roku 2008 se povinná vojenská služba zkrátí na jeden rok.

Amnestie přispěje k urovnání v Čečensku

Putin také slíbil dovést do konce proces politického urovnání v Čečensku. Řekl, že březnové ústavní referendum ukázalo, že "Čečenci se právem považují za nedílnou součást jediného ruského mnohonárodnostního lidu". Přiznal, že za obnovení územní celistvosti země se musela zaplatit vysoká cena. "Skláníme se před památkou zesnulých vojáků a civilistů v Čečenské republice, všech, kdo za cenu svého života nedovolili rozervat zemi na kousky a splnili svou povinnost až do konce," uvedl prezident.

Řekl dále, že v Čečensku skončilo období, kdy zemi vládli zločinci, kdy se obyvatelé republiky ocitli ve 'středověku' a byli zbaveni základních lidských práv, kdy se na ulicích demonstrativně konaly veřejné popravy a tisíce lidí byly živým zbožím v rukou obchodníků s otroky", kdy nefungovaly školy a nemocnice. Dodal, že se však musí ještě udělat mnoho pro normalizaci života v republice. Zdůraznil, že v Čečensku musí být demokraticky zvolen prezident a parlament, vytvořeny orgány místní samosprávy, rozděleny pravomoci mezi federálním centrem a republikou a obnovena čečenská ekonomika. 

Putin se také vrátil k svému čtvrtečnímu návrhu Státní dumě na udělení amnestie čečenských ozbrojencům, kteří nespáchali zvlášť těžké zločiny a do 1. srpna složí zbraně. Amnestie by jim měla umožnit zapojit se do mírového života.

Putin sklidil potlesk

V souvislosti s parlamentními volbami plánovanými na prosinec Putin vytkl politickým stranám neprůhlednost jejich financování. "Mechanismy financování politických stran jsou pro voliče tajné. Trh politických technologií je jedním ze sektorů stínové ekonomiky," řekl a dodal, že je zastáncem vytvoření profesionální, efektivní vlády, která by se opírala o parlamentní většinu.

Prezident kritizoval také pomalý postup administrativní reformy a neschopnost rozbujelého úřednického aparátu. Rusko podle něj pociťuje "personální hlad" a vládě je třeba v tomto směru pomoci. Jeho kritika kabinetu navzdory očekávání nebyla příliš výrazná.

Projevu, který trval zhruba hodinu, naslouchalo v kremelském Mramorovém sále asi tisíc osob, jež ho několikrát přerušily potleskem.