Pobřežní stráž na výzvu organizace Dobrý Samaritán, která se pokouší pomáhat uprchlíkům z Karibské oblasti v USA, zastavila ve čtvrtek asi 5 km od floridkých ostrovů člun s kubánskými emigranty. Jeden se stráži vzdal, ale pět dalších policistům čelilo noži a vesly a nakonec naskákalo do vody a přes výzvy stráže se pokoušelo doplavat na pevnou zemi.

Tři z "plavců" americký člun z vln po chvíli vylovil, ale dva se několik hodin odmítali vzdát a policistům na člunu vyhrožovali noži, když se je snažili vytáhnout na palubu.

Raději smrt než návrat 

"Raději umřu než bych se vrátil zpátky," volal podle velitele hlídky Joseph Nimmiche jeden z mužů. Teprve únava oba uprchlíky přiměla upustit od úmyslu doplavat na vzdálený břeh. Podle principu "suché a mokré nohy" totiž USA automaticky udělují povolení k pobytu těm Kubáncům, kteří třeba nelegálně dosáhnou americké půdy, zatímco uprchlíky, zadržené ve vodě, mají vrátit na Kubu.

Toto zvýhodnění ilegálních přistěhovalců platí pouze u Kubánců, což Havana spolu s obstrukcemi při udělování přistěhovaleckých víz označuje za podporu riskantní emigrace z ostrova. Washington v minulkých dnech oznámil "přehodnocení" postoje k režimu v Havaně. Osoby, které v dubnu unesly do USA dvě kubánská letadla, USA na Kubu nevrátily a americká justice je v rozporu s dvoustrannou dohodou o potírání leteckého pirátství zatím neobvinila.