Koženého obhájce Clive Nicholls začátkem února tvrdil, že obviněný nemůže být do USA vydán, protože v době, kdy měl domnělé skutky spáchat, se na něho protikorupční zákon jako na cizince nevztahoval. Podle advokáta nejsou Koženého údajné činy trestné ani ve Spojených státech, ani na Bahamách, což je nezbytná podmínka pro souhlas s vydáním.

Prokurátor Francis Cumberbatch měl své důkazy předložit už 13. února, ale soudkyni tehdy oznámil, že požadované materiály z USA nedorazily. Koženého právní tým bezprostředně proti odkladům protestoval s odkazem na to, že se tak prodlužuje pobyt jeho klienta v těžkých vazebních podmínkách. Soudkyni požádal, aby znovu zvážila jeho propuštění na kauci.

Propuštění na kauci soudkyně nepovolila

Soudkyně Carolita Bethelová s poukazem na riziko, že by se finančník mohl soudnímu řízení vyhýbat, jednání o kauci v polovině února odmítla. Upozornila ale, že pokud prokurátor při nynějším pokračování nebude schopen postoupit dále, žádost o propuštění na kauci seriózně zváží.

Na důkazy předložené prokurátorem Francisem Cumberbatchem má Koženého právní tým odpovídat při pátečním líčení.

Třiačtyřicetiletý bývalý český občan zůstává i nadále v bahamské vazbě, v níž je zadržován od loňského 5. října, kdy byl na žádost americké strany zatčen. Kožený je ve Spojených státech obžalován z rozsáhlé korupce při privatizaci ázerbájdžánského ropného průmyslu a z praní špinavých peněz.