Šťastnou zprávu o vysvobození turistů vyslaly ve středu do světa nezávisle na sobě ministerstva zahraničí Švédska, Rakouska a Německa. Kauza je hojně rozebírána i alžírským tiskem. Osud zbývajících lidí není zatím znám.

17členná skupinka nyní pobývá na utajeném místě v Alžírsku, kde se vzpamatovává z prožitého šoku. Osud dalších 10 Němců, 4 Švýcarů a 1 Holanďana zůstává obestřen tajemstvím. Německý ministr vnitra Otto Schily uvedl, že se po nich stále pátrá a situace je mimořádně "choulostivá". Doufá ale prý v jejich brzké osvobození.

Alžírsko nechce situaci vzhledem k vyjednávání o vydání zbytku rukojmích blíže komentovat. Na veřejnost jen prosákly zprávy, že 17členná skupina byla osvobozena v úterý večer zhruba 150 kilometrů na sever od jihoalžírského města Illizi.

Nešťastný výlet na Saharu 

31 turistů unášeli postupně neznámí pachatelé od poloviny února do poloviny března. Turisti si zaplatili výlet napříč Saharou, kterou přejížděli bez průvodce nezávisle na sobě v terénních automobilech či motorkách v 6 či 7 skupinách.

V poušti postupně zmizelo celkem 16 Němců, 10 Rakušanů, 4 Švýcaři, 1 Švéd a 1 Holanďan. Do pátrání po nich se zapojilo přes 7 tisíc lidí, včetně německých specialistů. Jejich únosy se dlouho tajily, oficiálně o všem na veřejnosti promluvil až toto úterý německý ministr zahraničí Joschka Fischer, jenž byl počátkem týdne na návštěvě Alžírska.