"Jestliže si Palestinci vyberou jako premiéra anebo mluvčího vlády z Hamásu, Izrael okamžitě ukončí všechny styky s palestinskou samosprávou," uvedl Mofaz. "Nezdá se mi, že je Hamás ochoten vzdát se své ideologie zničení Izraele." To však podle něj není důvod vítězství ve volbách: "Palestinci hlasovali pro Hamás, protože měli už dost korupce a anarchie, nešlo o ideologii."

Nový palestinský parlament zasedne poprvé v sobotu. Většinu v něm má Hamás, který obsadí 74 křesla ze 132.

Hamás několikrát odmítl požadavky mezinárodního společenství, aby uznal Izrael a odzbrojil své ozbrojené křídlo. S Izraelem je však ochoten jednat.  Premiéra sice jmenuje prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, ale nominace musí být schválena parlamentem.

Podle Hamásu má být nová vláda technokratická a jejími členy by měli být i představitelé dosud vládnoucího Fatahu. "Cítíme, že je tu trend sestavit s Fatahem vládu národní jednoty," uvedl Muhammad Abú Tir, který byl číslem dvě na kandidátce Hamásu. Opět však zopakoval, že Hamás není připraven uznat Izrael: "Za žádné situace se nevzdáme svých národních práv  a nedáme okupaci legitimitu tím, že bychom uznali Izrael." Izrael od války v roce 1967 okupuje západní břeh Jordánu a Golanské výšiny. Pásmo Gazy loni předal do rukou palestinské samosprávy. Tir také odsoudil mírové dohody z Osla. Prý zbrzdily řešení situace.

Zastřelili Palestince s hračkou samopalu

Izraelci ve středu zastřelili šestnáctiletého Palestince s hračkou samopalu. Podle Palestinců byl duševně nemocný. Izraelské vojenské zdroje uvedly, že vojáci zahájili palbu u Džanínu, když na ně dav Palestinců začal házet kameny a spatřili v něm ozbrojeného člověka.