Volba prezidenta začala v 11 hodin. Kosovský parlament se měl původně sejít až v pondělí, ale na žádost šéfa mise OSN, která od poloviny roku 1999 dohlíží na vývoj v této jihosrbské provincii, zasedli poslanci do lavic už v pátek.

Spojenectví pro budoucnost Kosova (AAK), hlavní koaliční partner LDK, se už před hlasováním nechalo slyšet, že proti Sejdiuovi nemá žádné námitky. Nový prezident se podle analytiků těší v kosovských politických kruzích velkému respektu. Podporu Sejdiuovi vyjádřily i Evropská unie a Spojené státy.

Sejdiu jako prezident pravděpodobně povede delegaci kosovských Albánců na jednáních o příštím statusu provincie.

Srbští a kosovskoalbánští oficiální činitelé by měli zahájit vůbec první přímá jednání v únoru. Rozhovory ve Vídni byly z pietních důvodů po Rugovově smrti odloženy na únor. Západ si přeje, aby už jednání o statusu Kosova začala a předešlo se tak obnovení etnického násilí.

Doktor práv Fatmir Sejdiu před vstupem do politiky přednášel právo a historii na Prištinské univerzitě. V parlamentu, jehož členem je od roku 2001, působil v předsednictvu a ve výboru pro mezinárodní spolupráci a evropskou integraci. Doposud však stál ve stínu svého předchůdce Rugovy. Narodil se 23. října 1951 v Podujevu. Je ženatý a má tři syny. Hovoří anglicky a francouzsky.