"Musí to vypadat reálně. Máme jedinečnou šanci vychytat všechny mezery, chyby v národním bezpečnostním systému," řekl k hlavnímu požadavku na pětidenní cvičení ministr pro vnitřní bezpečnost Tom Ridge.

Akce nazvané zkratkovým slovem Topoff II. (volně přeloženo V nejvyšším státním zájmu) se zúčastní všichni vládní činitelé, včetně prezidenta George W. Bushe a jeho poradců. Celkově se do ní zapojí přes 8,5 tisíce úředníků, policistů, lékařů a zdravotního personálu ze stovky institucí, včetně Červeného kříže a kanadských epidemiologů. Ridge označil operaci za "test využití všech možností".

Do pátku si mají dílčí organizace ověřit, nakolik jsou schopny reagovat na případné teroristické útoky. Jen do nemocnic přijde po svých či bude přivezeno na tisíc "ozářených" a "ochromených" lidí. Akce vyjde americké daňové poplatníky na šestnáct miliónů dolarů (asi 442 mil. Kč).

Neznámá choroba zasáhne i Kanadu

Cvičení začalo v Seatlu dvě minuty před polednem zdejšího času "výbuchem radiologické bomby". V úterý se naplno přesune do Chicaga, zasaženého v uplynulých hodinách "neznámou biologickou látkou". Čekárny v nemocnicích se plní lidmi s dýchacími potížemi. Lékaři jsou bezradní. Choroba vzdáleně připomínající chřipku se přitom rychle šíří.

Zasažena bude i Kanada, která do akce vyšle desítky vlastních epidemiologů. Vyšetřování probíhající současně se záchrannými pracemi v Seatlu a Chicagu ukáže, že v pozadí atentátů stojí smyšlená teroristická skupina Glodo. Vše se připravovalo od července 2001. Na sestavení dlouho utajovaného dvou set stránkového scénáře pracovaly desítky lidí z Bílého domu a Pentagonu.

Podle odpůrců finančně náročného projektu mu chybí to nejpodstatnější - moment překvapení. Všichni zúčastnění jsou totiž o událostech předem informováni. Radnice obou vybraných měst pro jistotu o Topoff II. informují obyvatele, s cílem předejít panice už čtrnáct dní. Kritici monstrózní akci vyčítají, že jde jen o mediální zviditelnění Bushovy vlády.

Podobné cvičení totiž v USA s nevelkými úspěchy proběhlo před třemi roky, kdy se s radiologickými"útoky" vypořádávala města Portsmouth s neznámými biologickými látkami pro změnu Denver. Operace Topogg I. tehdy odhalila zejména špatnou spolupráci místních a federálních úředníků a institucí.