Powell také Palestince vyzval, aby co nejdřív odzbrojili skupiny stojící za útoky na Izraelce.

Izrael je prý připraven k budoucímu stažení svých sil z Gazy. Řekl to dnes podle izraelského rozhlasu izraelský ministr obrany Šaul Mofaz, který se ráno také setkal s šéfem americké diplomacie Colinem Powellem. Mofaz ale zdůraznil, že tento proces je Izrael připraven uskutečnit a dotáhnout do konce, jen pokud se palestinská samospráva zaváže, že v Gaze udrží skutečný pořádek.

Powell se nechce vidět s Arafatem

Powell bude jednat i s Palestinci, ale rozhodl se nesetkat s prezidentem palestinské samosprávy Jásirem Arafatem, což vyvolalo nespokojenost části Palestinců. Hlavní palestinská strana Fatah pomocí tlampačů na autech odsuzovala toto podle ní ponížení Arafata šéfem diplomacie USA. Obchodníci v Ramalláhu, kde Arafat pobývá, vyhlásili protestní stávku.

USA i Izrael otevřeně volaly po odstavení Arafata a podporovaly jmenování Mahmúda Abbáse palestinským premiérem. S tímto umírněným politikem, který je pro zastavení palestinského násilí, se Powell setká dnes odpoledne v Jerichu.

Powell se při své předchozí návštěvě oblasti v dubnu 2002 setkal v Ramalláhu dvakrát s Arafatem. Jednání však skončilo neúspěchem. Nepodařilo se mu přesvědčit Arafata, aby vnutil svým radikálům příměří. Stejně tak Powell nepřesvědčil Izrael o potřebě stáhnout jednotky ze západního břehu Jordánu.

Nový mírový plán je plný nadějí

Powellovo jednání v oblasti směřují k prosazení plánu pro řešení izraelsko-palestinského konfliktu. "Začněme ihned s plněním mírového plánu, který vypracovalo kvarteto USA, EU, OSN a Rusko a který předpokládá postupné vybudování palestinského státu do roku 2005," řekl Powell po sobotním jednání se svým izraelským kolegou Silvanem Šalomem v Jeruzalémě.

Izrael má k plánu řadu výhrad . Palestinci s ním v podstatě vyslovili souhlas a doufají, že Powellova návštěva je předznamenáním účinné role USA "při bezpodmínečném plnění cestovní mapy", jak je dokument nazývá.