Dohoda vyplývá ze společného komuniké, které podepsali francouzský prezident Jacques Chirac, německý kancléř Gerhard Schröder a polský prezident Aleksander Kwaśniewski. "Rámec dialogu a spolupráce mezi třemi rovnoprávnými partnery z Výmarského trojuhelníku by se měl stát silou pro iniciativu a návrhy ve prospěch rozšířené Evropské unie," konstatuje se v dokumentu. Trojice politiků poukázala také na perspektivy posílení partnerských vztahů s Ruskem a s novými sousedy rozšířené Evropské unie, zejména s Ukrajinou.

Kwasniewski, Chirac a Schröder se téměř dvě hodiny radili nejen o rozšíření Evropské unie a bezpečnosti evropského regionu, ale také o rozporech mezi členskými a kandidátskými zeměmi kvůli zásahu USA v Iráku. Polský hostitel varoval již před setkáním, aby se od Vratislavi "neočekávalo příliš mnoho" a k Iráku poznamenal, že "Polsko mělo právo na postoj, který zaujalo".

"Na takových summitech se dochází k porozumění, ale k žádným zásadním rozhodnutím," napsaly polské noviny "Gazeta Wyborcza" a diplomaté všech tří zemí se shodli, že cílem je především posílení spolupráce trojky. Bývalý polský premiér Tadeusz Mazowiecki v témže deníku varoval před zapojením Polska do správy Iráku bez mandátu OSN a před "vazalskou věrností" Spojeným státům. Polsko by podle něj mělo využít svých dobrých styků s USA k tomu, aby byl pro správu Iráku dán mezinárodní mandát - ať už OSN nebo NATO. "Měli bychom být v Americe mluvčím Evropy," soudil Mazowiecki.