Cílem je snížit počet úmrtí mezi uprchlíky, kteří hynou v sonorské poušti na hranici, protože zabloudili a došla jim voda. Minulý rok jich zemřelo na 500. Představitel mexické Národní komise pro lidská práva Mauricio Farah zdůvodnil vydání mapy slovy: "Jediné, co zkoušíme, je varovat je před nebezpečími, jimž musí čelit a ukázat jim, kde je voda, aby nezahynuli."

Mexické rozhodnutí kritizují americké bezpečnostní orgány. USA se totiž v závěru roku rozhodly vybudovat na hranicích plot, jenž by zamezil ilegálním imigrantům přecházet hranici. [celá zpráva]

"Nikomu nepomůže vydávat silniční mapy, které přivedou vetřelce do těchto pustých a nebezpečných oblastí u hranic," uvedl mluvčí amerického ministerstva vnitra Russ Knocke, který se obává, že mapy budou navádět ke zvýšení počtu imigrantů a tudíž ke zvětšení rizika i k nárůstu kriminality.

Mauricio Falah popřel, že cílem je podpořit nezákonnou migraci. Loni už mexická vláda vydala komiks varující před nebezpečími při ilegálním přechodu hranice, jenž také poskytoval rady, jak zůstat v bezpečí.