"Je mnoho souvisejících a vzájemně se podporujících důkazů ukazujících na existenci systému 'přemísťování' nebo 'vyvážení' mučení," uvádí zpráva předložená v úterý Parlamentnímu shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku.

"Bylo prokázáno - a nikdo to nepopřel - že jedinci jsou unášeni, zbavováni svobody a jsou předáváni zemím, kde jsou vystaveni... mučení," uvedl ve zprávě Marty.

USA připustily, že převážely podezřelé, ale popírají, že by je dopravovali do zemí, kde je povolené mučení. Marty však uvádí případ egyptského islámského duchovního Abú Umara, který byl v roce 2003 unesen v Milánu a dopraven do Egypta, nebo případ muže s německým občanstvím, zadrženého v Makedonii a odvezeného do Afghánistánu.

Podle něj evropské vlády a jejich tajné služby pravděpodobně věděly o činnosti CIA.  

Otázku možných tajných věznic v Evropě je podle něj třeba dál zkoumat. Podle zpráv organizací ochraňujících lidská práva, byly v Polsku a v Rumunsku, tyto země však jejich existenci popřely. Marty přitom dříve uvedl, že CIA unesla až 150 osob, které podezírala z terorismu, a některé převezla i do tajných středisek ve východní Evropě, kde je bylo možné mučit. [celá zpráva]