Do doby, než bude ustavena řádná irácká vláda, však bude mít jen status styčného úřadu. Kdo bude stát v jeho čele, zatím není jisté. O záměru převzít ostrahu ambasády informoval Tvrdík novináře na závěr třídenní cesty po Kuvajtu a Iráku.

Po odchodu chemiků zůstane v Zálivu asi 270 Čechů

"Od prvního června zůstane v Iráku 7. polní nemocnice, potřebná logistika a ochrana. Dále jednotka zajišťující úpravu a přepravu vody do jižního Iráku. Dvacet vojenských policistů bude chránit velvyslanectví," uvedl Tvrdík. Celkový počet českých vojáků v Zálivu by tak po odchodu čtyř set chemiků neměl podle ministra přesáhnout 270 osob.

Chemici by měli oblast opustit do konce května, jejich technika následně v průběhu června. Obrana zvažuje také zapojení do mírových sborů pod hlavičkou OSN. Ty by měly za úkol udržovat pořádek v zemi, podobně jako tomu je na Balkáně. Pokud by k tomu byla politická vůle, Tvrdík je připraven za tímto účelem vyslat dalších padesát vojenských policistů. Česko se podle Tvrdíka chce zaměřit hlavně na jižní oblast Iráku kolem Basry, která bude zahrnuta do britského sektoru.

Malý český ostrov v Iráku

Kromě polní nemocnice, která by měla být do konce příštího týdne snad už v plném provozu, hodlá také převzít patronát nad původní iráckou vojenskou nemocnicí v Basře, jež je v dezolátním stavu. "Od poloviny příštího týdne ji budeme chránit, aby nedocházelo k dalšímu drancování. Dále počítáme s tím, že nemocnici vybavíme nějakou technikou a materiálem," řekl Právu Tvrdík s tím, že by byl rád, kdyby po českých vojácích v Basře něco zůstalo natrvalo.

S nadsázkou se pak o záměru armády vyjádřil jako o snaze vytvořit "malý český ostrov v Iráku". Armáda chce také některé Iráčany vzít na české vojenské vysoké školy, zejména budoucí lékaře. Práci českých lékařů v Basře může zkomplikovat podezření, že se v oblasti šíří nebezpečná cholera. V Basře, Zubajru a dalších městech jižního Iráku jsou totiž katastrofální hygienické podmínky. Nedostatek vody a vedra přes 40 stupňů Celsia ve stínu dohnala mnohé Iráčany k pití vody z louží, které vznikají poblíž původního a dnes nefunkčního vodovodního potrubí.