Rakety podle izraelského armádního zdroje nebyly vypáleny ze "zakázané zóny", kterou izraelští vojáci vytyčili na severu pásma Gazy. Na palestinských územích zároveň začala kampaň před volbami do místního parlamentu.

Fatah se utká s Hamásem

Hlavními soupeři v nich budou vládní Fatah a radikální Hamás. Volební termín je ale v ohrožení. Stále není jisté, jestli Izrael povolí hlasovat arabským obyvatelům ve východním Jeruzalému. "Trváme na tom, aby se volby konaly v původním termínu. Doufáme ale v rovné podmínky, bez Jeruzaléma žádné volby nebudou," prohlásil palestinský premiér Ahmad Kurája.

Hamás je na americkém seznamu teroristických organizací. Jeho kandidaturu ve volbách kritizoval i Izrael, který požaduje po palestinské samosprávě odzbrojení radikálních skupin. Hamás má v programu ozbrojený boj proti Izraeli. Do voleb se zaregistroval pod názvem Seznam pro změnu a reformu.

Hamás kampaň zahájí v Gaze, před domem svého bývalého duchovního vůdce Ahmada Jasína. Fatah uspořádá první předvolební shromáždění dnes v Ramalláhu, u hrobu svého zakladatele Jásira Arafata. Jeho kampaň povede úřadující premiér Nabíl Šás. Číslem jedna na kandidátce ale je šéf frakce Budoucnost Marván Barghútí.

Kampaň má skončit 23. ledna. O 132 křesel v příštím palestinském parlamentu v ní usiluje přes 700 kandidátů. Podle průzkumů má zatím šanci na vítězství Fatah, protože se spojil s Barghútího frakcí.