John Demjanjuk přišel o americké občanství v roce 2002 poté, co podle tehdejšího soudu dokumenty prokázaly, že byl za druhé světové války dozorcem v několika koncentračních táborech. Muž tvrdí, že se ho inkriminované spisy netýkají, trvá na tom, že byl pouze válečným zajatcem.

Demjanjuk se snaží ve Spojených státech zůstat, obává se totiž, že bude po návratu do vlasti pronásledován nebo dokonce mučen.  

Imigrační soudce Michael Creppy však uvedl, že pro toto neexistuje žádný důkaz, a tedy, že deportaci Demjanjuka nic nebrání. Bývalý nacistický dozorce, který v současnosti žije v Clevelandu ve státě Ohio, se proti rozhodnutí soudu může odvolat do 30 dnů.

Spojené státy deportovaly Demjanjuka již v roce 1977, kdy ho obvinily, že působil jako dozorce známý pod přezdívkou Ivan Hrozný ve vyhlazovacím táboře Treblinka na území Polska obsazeného nacisty.

Demjanuka vydaly do Izraele, kde byl usvědčen a odsouzen k trestu smrti oběšením. Později ale izraelský nejvyšší soud konstatoval, že dozorcem s touto přezdívkou byl patrně někdo jiný. Demjanjuk se následně vrátil do USA, kde mu bylo obnoveno občanství.